Chorwacja dzieli się na kilka regionów turystycznych, najpopularniejsze z nich to Dalmacja, Istria, Sławonia i Północna Chorwacja.
Dalmacja sięga od Zadaru po Dubrownik, na południowy-wschód od Zatoki Kwarner w stronę Czarnogóry. Dalmacja to nie tylko ląd, ale też ponad 1000 wysp i wysepek. Dalmacja znan jest z piękna przyrody, co potwierdzają utworzone w tym regionie aż cztery parki krajobrazowe, czyli;
- Paklenica, który składa się z dwóch kanionów Mala i Velika Paklenica
- Kornati -to niezliczone wyspy zamieszkałe głównie przez zwierzęta,
- Krka – obejmujący znaczną część biegu rzeki Krka, która znana jest z przepięknych wodospadów
- Mljet – położony wokół dwóch jezior – zalewów.
Stolicą tego regionu jest Split, jest to jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji. Najwiekszą atrakcją turystyczną jest stare miasto z pałacem cesarza Dioklecjana pochodzącym z 295 r. p.n.e. Z innych zabytków warto zobaczyć Porta Aurea, Mauzoleum Dioklecjana przebudowane w VIII w. na katedrę św. Duji, świątynia Jupitera oraz kościół św. Franciszka.
W Dalmacji znajduje się Riwiera Makarska, która sięga od Splitu aż po Hvar. Urokliwe miejscowości leżą w licznych zatoczkach, a w oddali widać masyw gór Biokovo. Centralnym ośrodkiem riwiery jest miasto Makarska z najwyższym szczytem gór Biokovo- Sveti Jure (1762m n.p.m.). Półwysep Peljesac- jest połączony z lądem niewielkim skrawkiem ziemi między miejscowościami Ston i Mali Ston. Półwysep ma długość 65km, a jego szerokość waha się od 3 do 7km. Wzdłuż wybrzeża Zalewu Kastelanskiego między Splitem a Trogirem ciągnie się Riwiera Kastelanska. Blisko zalewu leży 17 zamków (kasteli) i wież obronnych, których zadaniem była ochrona ludzi przed atakiem.
Dubrownik, czyli perła Dalmacji
Drugim znanym miastem Dalmacji jest Dubrownik, na jego zwiedzanie warto przeznaczyć klika dni, bo jest to miejsce niezwykłe z bardzo burzliwą historią. W czasie pieszych wycieczek można poznać historię miasta, podziwiać piękne zabytki i atrakcje turystyczne. Na trasie wycieczki powinna znaleźć się najbardziej znana ulica miasta Stradum, a także liczne kościoły i katedry, zabytki romańskie, gotyckie i renesansowe takie jak Pałac Rektorów, klasztor franciszkański, Pałac Sponza. W Dubrowniku znajduje się Plaża Banje, na której można spędzić miło czas gdy już zmęczą nas wędrówki ulicami starego miasta i podziwianie zabytków. Od połowy lipca do połowy sierpnia w mieście odbywa się Letni Festiwal, podczas jego trwania można oglądać przedstawienia teatralne, taneczne oraz koncerty muzyczne.
Istria to region uważany za centrum turystyczne Chorwacji. Jest to półwysep, który dzieli się na tzw. Istrię białą czyli centralnie położony płaskowyż krasowego wapienia niezbyt mocno zalesiony, Istrię szarą składającą się z wapiennego pasa i żyznej ziemi, dzięki czemu można tu uprawiać winorośle i oliwki oraz Istrię czerwoną, na której uprawia się zboża i warzywa. Najardziej znane miejsca na półwyspie to Porec, Rowinj, Pula oraz Park Narodowy Brijuni.
Istria to idealne miejsce na odpoczynek dla ludzi lubiących obcowanie z przyrodą. W północnej części jest mnóstwo lasów, jest tam też Park Narodowy Risnjak, a na południowym wschodzie Park Narodowy Jezior Plitwickich. Warte zobaczenia są również wyspy Krk, Cres, Losinj i Rab. Warto wiedzieć, że jeszcze do lat 50 – tych XX wieku Istria była częścią Włoch, dlatego też wielu starszych mieszkańców nadal posługuje się językiem włoskim.
Które regiony jeszcze zobaczyć?
Sławonia to region leżący w północnej Chorwacji i jest to bardzo żyzny region kraju. To tutaj uprawiane są winorośle, z których powstają najlepsze białe wina. Nie jest to może miejsce najbardziej popularne turystycznie, ale to akurat jest jego zaletą. Można wybrać się tutaj na wycieczki po winnicach, co dla koneserów wina już samo w w sobie jest atrakcją. Sławonia znana jest też z kuchni, można tu spróbować regionalnych produktów takich jak kulen, białe wino z Ilok, czerwone z Kutjeva, ryby słodkowodne, dziczyzna.
Północna Chorwacja to z kolei rejon znany z leczniczych wód i gorących źródeł. Także amatorzy wina znajdą tu coś dla siebie w rejonie Prekmuta, który jest znany z najlepszych win. Tradycja uprawy winorośli zaczyna się już w starożytności. Najbardziej znane są wina biała a można je kupić od samych producentów lub przy Winnej Drodze. W tym rejonie warto wybrać się do muzeum entomologicznego, które w swoich zbiorach ma ponad dziesięć tysięcy okazów. Rejon rzeki Drawa i jeziora Varazdin to raj dla wędkarzy, można tu złowić szczupaki, sandacze i karpie.