Cres to niezwykle piękna i magiczna chorwacka wyspa, która położona jest obok Pag, Krk, Lošinj oraz Rab w zatoce Kvarner. Panuje tu bardziej umiarkowany klimat niż w południowej części kraju czy Dalmacji, a cisza i spokój sprawiają, że chce się tu pozostać na dłużej. Brak dużych hoteli to kolejny plus tego miejsca, w zamian bowiem czekają zielone wzgórza, malownicze plaże i przepyszna lokalna oliwa z oliwek.

Co warto zobaczyć na wyspie Cres i jak się dostać?

Wybierając się na wyspę Cres najlepiej wybrać prom, który przypływa z wyspy Krk w pół godziny. W czasie sezonu, czyli od czerwca do października kursuje tu ich aż 13, co jest zdecydowanym ułatwieniem. Prom przybija do niezwykle uroczego miasteczka Merag, które warto przy okazji zobaczyć.

Wyspa Cres w ChorwacjiWyspa Cres posiada bardzo wiele zabytków, co ucieszy miłośników historii. Najwięcej można ich znaleść w centrum miasteczka Osor, a także w stolicy wyspy – miasteczku Cres. To ostatnie kusi także tym, że nie zostało odkryte jeszcze przez masową turystykę, dzięki temu można być pewnym spokojnej atmosfery i niezwykłego klimatu.

W miasteczku Cres życie dzieje się przede wszystkim na starówce, można tu bowiem znaleźć liczne kawiarnie, lodziarnie, czy restauracje. Tutaj także wznosi się XVI wieczna loggia, która stanowiła siedzibę dawnych władz miejskich, a także brama miejska pochodząca z XVI wieku i posiadająca wieczny zegar.

Wyspa Cres to także malownicze zatoki oraz puste, dzikie plaże. Warto zobaczyć jedną z nich, uważaną za najpiękniejszą w okolicy. Plaża ta znajduje się w wiosce Lubenice, która ulokowana jest na wzgórzu mającym 378 metrów wysokości. Łatwo dostępna kusi ciszą i uroczą przyrodą.

Ciekawa przygoda czeka na turystów także w rybackim miasteczku Valun. Jest ono wyłączone z ruchu kołowego, dzięki czemu można tu spacerować bez końca. Będąc tu koniecznie trzeba zawitać do rodzinnej restauracji „Na moru”, która słynie z lokalnych smakołyków. Miasteczko to posiada również jedną z najstarszych tablica zapisanych alfabetem łacińskim i głagolicą – Valunska ploča, która została znaleziona w kościele św. Marka.

Cres to wyspa pełna piękna i dzikiej przyrody. Plaże są tu doprawdy zachwycające, a małomiasteczkowe życie pozwala odetchnąć w ciszy i wśród nadmorskiej atmosfery. Na tutejszych wzgórzach można spotkać owce, mnóstwo tu gajów oliwnych, a w wielu miejscach unosi się zapach takich ziół jak oregano, szałwia czy mirt. Lokalna kuchnia zachwyca, a klimat sprawia, że chce się tu pozostać na zawsze. Warto rozważyć ten kierunek na spokojne, urocze i magiczne wakacje.