Chorwacka wyspa Hvar położona jest na Morzu Adriatyckim. Bajkowe wybrzeże, piaszczyste plaże i szerokie pola lawendy nadają jej niezwykłego uroku, zaś klimatyczne winnice i bogate życie nocne sprawiają, iż urlop w sercu egzotyki na długo zapada w pamięć.

Hvar – najpiękniejsze zakątki i popularne atrakcje

Przebywając na wyspie koniecznie należy się wybrać do niewielkiego lecz pełnego zabytków miasta Hvar. Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim: twierdza, klasztor franciszkański, hvarski teatr z 1612 r. oraz katedra. Podczas spaceru po miejscowości warto także zawitać nad malowniczy port. Wiele atrakcji czeka na turystów również w Starim Gradzie, czyli najstarszym mieście na wyspie, które zostało założone w 384 r p.n.e. Od roku 2009 Stari Gard znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wyspa Hvar w Chorwacji

Do dnia dzisiejszego można tu zaobserwować pozostałości po czasach panowania rzymskiego, jak np. fragmenty łaźni. Stari Grad poszczycić się może także kilkoma zabytkowymi świątyniami. Jedną z najpiękniejszych jest kościół sv. Stjepana wybudowany w stylu barokowym. Do innych zabytków o charakterze skarlanym należą: kościół Crkva sv. Roka w stylu renesansowym, pochodzący z XVI stulecia oraz klasztor Dominikanów z 1487 r, gdzie dziś mieści się muzeum. Znanym symbolem miasta jest ponadto pałac chorwackiego poety Petera Hektorovicia – Tvrdalj.

Interesujące miasto to także Sućuraj. Miejscowość na przestrzeni wieków znajdowała się pod panowaniem: Ilirów, Rzymian, Słowian, Wenecjan i Francuzów. Jednym z jej symboli jest wenecka forteca. Wśród zabytków kultury sakralnej wyróżnić zaś należy: kościół św. Jurija, klasztor św. Augustyna oraz kościół św. Ante Pandovańskiego.

Diament wśród Wysp Dalmatyńskich…

Na wyspie Hvar przeważają plaże kamienisto-żwirowe, jednak po północnej stronie wyspy znaleźć można piękne piaszczyste wybrzeża. Miłośnicy błogiego leniuchowania powinni się również wybrać nad Zatokę Perna i Mlaška w niedalekiej odległości od Sućuraju, gdzie zlokalizowane są pokryte złotym piaskiem plaże.