Chorwacja to częsty kierunek wakacyjny obierany przez polskich turystów. Ten fakt nie może dziwić. To piękny, ciepły i słoneczny kraj ze wspaniałym klimatem i kulturą. Wyspa Rab to miejsce obfitujące w piękne piaszczyste plaże, zapierającą dech w piersiach przyrodę i wspaniałe zabytki historyczno-kulturowe.

Warto wiedzieć – atrakcje na Rab

Rab to najmniejsza chorwacka wyspa ulokowana w Zatoce Kvarner. Tradycje miasta Rab sięgają aż średniowiecza. Wyspa zdobywa uznanie turystów dużym stopniem nasłonecznienia, a jednocześnie łagodnym klimatem. Największą atrakcją dla turystów jest północna część wyspy, na której znajdziemy wiele piaszczystych plaży. Zachodnia część wyspy obfituje w piękną zieloną roślinność śródziemnomorską.

Chorwacka wyspa Rab

Wczasy w Chorwacji to nie tylko błogie lenistwo nad pięknymi i ciepłymi wodami Adriatyku. Wyspa Rab oferuje zwiedzenie wielu ciekawych zabytków historycznych. To przede wszystkim piętnastowieczny franciszkański Klasztor Świętej Eufemii w miasteczku Kampor. Będąc w tym miejscu, warto odwiedzić pozostałości byłego obozu koncentracyjnego oraz cmentarz upamiętniający poległych w nim. Koniecznym punkcie na mapie wyspy jest kościół św. Stefana, który znajduje się w oddalonym 7 km od miasteczka RabBarbacie. Można tam zwiedzić sarkofag z V w. W Dradze można podziwiać pochodzący z XI w. kościół, który jest najstarszym obiektem na wyspie.

Wyspa Rab to także uwielbiane przez wszystkich korzystanie z kąpieli słonecznych, kąpieli morskich i podziwianie piękna przyrody. Miasteczko Rab jest największym ośrodkiem turystycznym wyspy. Można korzystać tu z wielu atrakcji, np.; korty tenisowe, przejażdżki rowerowe, górskie wędrówki, rozbudowana baza sportów wodnych czy szkoły nurkowania. Piękne plaże znajdziemy także w Lopar i Kampor.

Ciekawostki z najmniejszej wyspy Chorwacji…

Jednym z ciekawszych miejsc na Wyspie jest więzienie Goli Otok, które nazywane jest mianem chorwackiego Alcatraz. Obiekt ten przez wiele lat był przetrzymywany w tajemnicy, a, o jego istnieniu wiedzieli nieliczni. Niegdyś, miał on charakter więzienia politycznego, w którym władze osadzały zdeklarowanych wrogów i krytykantów titotizmu.

Wczasy w Chorwacji warto zaplanować na wyspie Rab. To najmniejsza, a zarazem najpiękniejsza wyspa w Zatoce Kvarner. Łączy ona w sobie wszystko to, czego pragnie turysta. Możliwość obcowania z pięknem przyrody i zabytkami historycznymi, ale także błogi i leniwy odpoczynek. To również świetne miejsce dla miłośników sportów wodnych, pięknych szlaków rowerowych czy górskich, umożliwiających pasjonujące wędrówki.