Malownicza Wyspa Vis znajdująca się na wodach błękitnego Adriatyku jest wciąż mało znanym, a wartym uwagi miejscem letniego wypoczynku. Chorwacja to popularny kraj destynacji turystycznej, lecz Vis nadal nie jest głównym celem podróży.

Klimat i atrakcje Wyspy Vis

Ta piękna wyspa oddalona tylko o 50 kilometrów od miasta Split posiada łagodny klimat śródziemnomorski sprzyjający wypoczynkowi. Niewiele gatunków zwierząt żyje w stanie dzikim, za to roślinność jest przebogata w najbardziej nawet egzotyczne formy, jak kilka rodzajów storczyka. Dla turystów spragnionych spokojnego leniwego wypoczynku są tu mało uczęszczane plaże kamieniste i piaszczysto-kamieniste oraz ciepłe morze adriatyckie, gdzie można oddać się sportom wodnym.

Chorwacka Wyspa Vis

Co zwiedzić na wyspie Vis? Ciekawym tutejszej kultury i zabytków również nie zabraknie atrakcji. Z pewnością warto zobaczyć muzeum rybackie w Komiży, a w pobliżu miasta Vis – pozostałości antycznych term, amfiteatru i portu oraz fortece i umocnienia z różnych epok historycznych. W mieście Vis znajduje się muzeum archeologiczno-etnograficzne. Można podziwiać zabytkowe kościoły i klasztory, z których najstarszy pochodzi z trzynastego wieku.

Z lokalnych atrakcji, ciekawostką wartą polecenia jest zwiedzanie winnic połączone z degustacją miejscowych win oraz cykliczne festiwale letnie, gdzie występują grupy teatralne, orkiestry oraz chóry. Również aktywni znajdą tu coś dla siebie, ponieważ Vis to lokalne centrum nurkowe, gdzie organizowane są wycieczki połączone z nurkowaniem do wraków statków, a także freediving. Wyspa jest doskonałym miejscem do uprawiania paralotniarstwa oraz posiada trasy dla rowerów górskich.

Nieodkryta perełka chorwackich wysp

Ze względu na mały ruch turystyczny wyspa posiada tylko dwa hotele. Goście zatrzymują się w kwaterach prywatnych lub pensjonatach. Aby zwiedzić miejscowe atrakcje należy wynająć samochód lub skuter w jednej z licznych wyspecjalizowanych firm, ponieważ komunikacja publiczna to w zasadzie jedna linia autobusowa między miastem Vis a Komiżą.

Chorwacja jest dosyć popularnym celem turystycznym, co wiąże się ze sporą ilością gości, jednak wyspa Vis to wciąż mało znane i tajemnicze miejsce. Choćby z tego powodu warto tam pojechać, aby w ciszy i spokoju spędzić swój wymarzony wakacyjny urlop.