Wyspa Murter to niezwykłe miejsce ulokowane w Dalmacji, a dokładniej w północno-zachodniej części archipelagu Sibenickiego. Wyspę tę łączy z lądem kanał Murter będący w istocie w swoim najwęższym odcinku także mostem – chodzi tu o osadę Tisno. Ta chorwacka wyspa urzeka  przede wszystkim piaszczystymi, miękkimi plażami, i tym nieco bardziej wyboistym, lecz równie urokliwym – żwirowym wybrzeżem.

Co warto zobaczyć na czarującej wyspie Murter?

 Niewątpliwie jedną z większych atrakcji na Murter jest miasto o tej samej nazwie, które połączone jest z lądem dzięki znajdującemu się tu mostowi. Przyciąga tutejsza plaża i przede wszystkim park narodowy Kornati. Poza tym dla miłośników zwiedzania także coś się znajdzie, jak chociażby Kościół Matki Bożej z Gradiny. Warto też zajrzeć na wzgórze Raduc, bowiem czeka tu niesamowity zakątek widokowy, z którego można podziwiać całą okolicę.

Chorwacka wyspa Murter

Ciekawym turystycznym miasteczkiem jest także Betina. Są tu malownicze plaże, idealne dla rodzin z dziećmi oraz przystań. Wypoczynkowa miejscowość, którą dobrze jest zobaczyć, to  również Jezera, znajdująca się na północo-wschodnim brzegu wyspy.

Na podróżników czeka też Tisino, a w nim interesujące świątynie, takie jak romantyczny kościół świętego Marcina, którego początki sięgają XIII wieku, czy Kościół Matki Bożej z Caravaggia oraz Kościół św. Ducha.

Murter – kiedy najlepiej się wybrać i jaki panuje tu klimat?

Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski, co oznacza ciepły i łagodny czas letni. Najlepszym okresem, by wypoczywać na Murter są miesiące od czerwca do września. Wtedy bowiem można się spodziewać temperatur wyższych niż 20 stopni Celsjusza i dużej ilości słońca. Można się tu dostać autobusem z Zadaru, Zagrzebia czy Sibenika lub też przyjechać samochodem czy pociągiem.

Wyspa Murad to niezwykle urokliwe miejsce z pięknymi plażami. Niewątpliwie każdy znajdzie tu coś dla siebie, co sprawi, że zapamięta wakacje na długo. To miejsce idealne zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla zakochanych czy grupy przyjaciół. Panuje tu ciekawa atmosfera, a piękna pogoda i bajkowe krajobrazy sprawiają, że chce się tu zostać jak najdłużej.